New Vision (Kampala)

Uganda: Rtv Radio, TV Awards for This Thursday

Ahead of Thursday's Radio and Television Academy Awards (RTV), tonight you can catch the radio and television nominees at Club Galaxy, Bombo Road, bracing for the big day.

The broadcasters, expected to dress to the moon, will mingle with their fans in an event expected to be fun-filled.

For the first time, native radio and television broadcasters will get recognised by their fans for spewing out information and entertainment to the natives over the times.

There will be lots of edibles and drinks and music will be spun by some of Kampala's top radio deejays. The party will rage on until the wee hours of Wednesday morning.

Over 42 awards from different categories will be dispensed to the winning presenters on the awards day.

The nomination list was released May last year and voting has since been raging on through social media and phone texts.

Radio nominations categories

Radio music show host(s) of the year

  • Wolokoso wa Kapalaga - Simba
  • K Mix - Kfm
  • Shiru Mix - Bukedde FM
  • The Jam - Radio City
  • ... Touch Fm Evening Drive
  • Kasuku Live - Dembe

Entertainment program of the year

  • Abazeeyi - Super FM
  • Amooti Omubalanguzi - Beat fm
  • Kalisoliso - CBS
  • Kayibanda - CBS
  • Mayende - Dembe FM
  • Ekijjulo ( Bukedde fm)

Speech/talk show program of the year

  • Omulongo Babirye - Star
  • Titie - CBS
  • Connie ne Nansubuga - Simba
  • Rebecca Jingo - Beat FM
  • Bina Baby ne Dilema on Dembe
  • Singa obadde ggwe - Kingdom radio

News and current affaisrs program of the year

  • Kiriza oba gana - CBS
  • Olutindo - Simba,
  • Capital Gang - Capital FM
  • Spectrum - Radio One
  • Hard Talk - KFM,
  • Sekanyolya - Star FM

Best news anchor - local

  • Balunabba - CBS
  • Sembatya - Sanyu FM
  • Kwezi - SuperFM
  • Katabira - CBS
  • Tamale - Suubi FM
  • Waguma Kisule - Simba

Outstanding promotion/advertising personality

  • Omulangira Ndawusi
  • Salvador
  • Kato Lubwama
  • Leyla Kalanzi
  • Sheila Nvanungi
  • Omuyaaye Ganja

Outstanding radio station imaging/branding

  • XFM
  • KFM
  • Super FM
  • Radio City
  • Radio Simba
  • Beat

Radio station event of the year

  • Enkuuka - CBS
  • Kitobero - CBS
  • Ekiggunda - Simba
  • Embutu y'embutikizi - Bukedde FM
  • Oluwombo lwa Beat
  • Ekibiitu kya Serpienta

Best sports program

  • Locker room - Radio One
  • Sports - Voice of Africa
  • Tegusulwa - Bukedde
  • Sanyu Radio Sports Program
  • Super Sports team program
  • Akaati k'ebyemizanyo - CBS

Outstanding sports (football) commentary

  • Lubowa and Bogere - Metro fm
  • Star Fm with Fifi and others - Star FM
  • Makumbi ne Lumansi - CBS
  • Stewart Mutebi and co - Super FM
  • Nampala, Walusimbi and co - Simba
  • Kigozi and co - Akaboozi

Upcoming/rising radio presenter - male

  • Malcom - Touch FM
  • Kella Mackenzie - Radio City
  • Rudende - XFM
  • Salvador - Capital FM
  • Fatboy - Sanyu FM
  • Shovon Malcom - Hot 100

Outstanding newcomer - female radio presenter

  • Flavia - Capital FM
  • Halima - Metro FM
  • Siima - XFM
  • Cleopatra - Radio City
  • Precious TM - KFM
  • Rachel Namwanje - Super FM

Breakfast show of the year - English

  • Breakfast on Sanyu fm - Fatboy
  • Kfm Mighty breakfast - Roger ,Chris etc
  • Capital fm big breakfast - Allan*, Ramesh, Jackie etc
  • Radio one great morning - Simon and Mary Ann
  • X Am - Siima, Bush etc
  • Alpha fm Am show

Breakfast show of the year - local

  • PK Bosa and Zaina - Akaboozi
  • Binsagawano - Radio Simba
  • Sisimuka - Beat FM
  • Butodenne ne Nakachwa - Bukedde FM
  • Mulengera Express - CBS 89.2 FM
  • Big Size Show - Dembe FM

Mid-morning show of the year - English

  • Capital Fm with Flavia
  • Sanyu Fm with Seanice
  • Mighty 90 with Irene - Radio One
  • Jump off - Hot 100
  • Touch Fm - Most wanted show with Malcom
  • K-connect - Kfm

Mid- morning show of the year- local

  • Simba taxi ne Connie Nankya
  • Kalasa Mayanzi - CBS
  • Mubeezi - Dembe FM
  • Katupakase - Suubi FM
  • Sanyuka nga bwokola - Star Radio
  • Choice yo - Metro FM

Late afternoon show host/s of the year - English

  • The Jam- Radio City
  • Big Ben at work - Sanyu fm
  • Hot Cruz - Hot 100
  • Radio one Afternoon delight
  • Overdrive Show - Capital Fm
  • The Hook with Sakura - KFM

Late afternoon show host/s of the year - local

  • Manya Star wo (Super fm)
  • Ekintabuli kyo music @Beat fm
  • Mugyebale @CBS 89.2
  • Dembe Taxi@Dembe
  • Luwedde @ Metro FM
  • Tokamalirawo@Radio Simba

Evening show host/hosts of the year - English

  • Drive Show with Crystal
  • Somethin Else - Touch FM
  • Livewire - Radio City
  • After Dark - XFM
  • K-Drive - KFM
  • Drive Tme - Radio One
  • Love Zone - Sanyu FM

Evening show host/hosts of the year - local

  • Ann Sebunya - CBS 88.8
  • Welobooze - Akaaboozi
  • Emanduso - Bukedde FM
  • Jacob Omutuuze - Dembe FM
  • Star Radio
  • Selector Williams - Suubi FM

Radio personality of the year - (male face of radio in uganda)

  • Meddie Nsereko - CBS
  • Bassajja Mivule (Akaboozi)
  • Roger Mugisha - KFM
  • Kato Lubwama - CBS
  • Alex Ndawula - Capital Fm
  • Senkubuge - Simba
  • Rs Elvis - Radio One
  • Abbey Mukiibi - CBS
  • Fatboy - Sanyu fm
  • Mulindwa Muwonge (Star fm)

Radio personality of the year - (female face of radio in uganda)

  • Bina Baby - Dembe
  • Seanice Kacungira - Sanyu FM
  • Crystal Newman - Sanyu FM
  • Sheila Nvanungi - CBS
  • Sarah Kabenge - Akaboozi
  • Ruth Kalibbala - Super FM
  • Omulongo Babirye - Star FM
  • Rebecca Jingo - Beat FM

TV Nomination Categories

  • Rising television star award (newcomer)
  • Jackie Katusiime - WBS
  • Brian Mulondo - NTV
  • Prossy Patra - Star TV
  • Fifi - Bukedde TV
  • Robin Kist - NTV
  • Josiaya - Bukedde TV

Outstanding serial drama of the year

  • The Hostel - NTV
  • Byansi - Bukedde
  • Emboozi Zaabagalana - Bukedde
  • Oh my God - Bukedde
  • Akandolindoli - NBS
  • Because of you - NBS
  • Life kyeki - NTV

Outstanding comedy program of the year

  • Pablo - WBS
  • Uturn - NTV
  • Bazeeyi b'eBama - NBS
  • Amooti - Bukedde
  • Mic Check - NTV
  • School times - Star TV
  • Ichuri - WBS TV

Outstanding music show of the year

  • Da Hit by Chopper - WBS
  • Expoxed Mc Kats - NTV
  • Late Show/Straka -WBS
  • Katogo - Record TV
  • KUT withTuff B - NBS
  • Omubimba ne Rwamiti - Bukedde TV

Entertainment program of the year

  • Big Deal (NBS)
  • Pundonor Magazine (NBS)
  • Showtime Extra (WBS)
  • Mr Kabata (Top TV)
  • Afande Kerekere (Record TV)
  • Login (NTV)
  • Muziki Zone (WBS)

Best factual/educational program

  • Kooti yamaka (Star TV)
  • Titi Show (NBS)
  • Tuula Tuwaye (NTV)
  • Akasaale (Bukedde TV)
  • Ddembe lyo Live (WBS)
  • Vumbula (WBS)

Talk show host/s of the year

  • Issues at hand (WBS)
  • Fourth Estate - NTV
  • Akabinkano (Bukedde)
  • Morning Breeze (NBS)
  • Barometer (NBS)
  • Matters of policy - UBC
  • Morning Flavour - WBS

Best sports program/presenters

  • Sport Lounge @ WBS
  • Sports Bar @ NTV
  • 442 @NBS
  • Emizanyo gyo @Star TV
  • Game on@Urban TV
  • UBC sports with Jane &Peter Otai

Most popular news program - local

  • Akawungezi ( NTV)
  • Amawulire (UBC)
  • Amawulire (WBS)
  • Ag'embobya (NBS)
  • Agataliko Nfufu (Bukedde TV)
  • Agookya (Top TV)

Most popular news program - English

  • Tonite ( NTV)
  • Prime news (WBS)
  • Newsnight (Top TV)
  • Platinum News ( NBS)
  • UBC @ 8.00pm (UBC)
  • U point (Urban TV)

Outstanding news anchor (presenter) - English

  • Shawn Kimuli ( NBS)
  • Mugisha Maurice ( NTV)
  • Diana Kagere Mugerwa ( WBS)
  • Lumbasi (UBC)
  • Nakiganda Catherine (Chanell 44)
  • Kyaligonza Jackie (Record TV)

Outstanding news anchor (presenter) - local

  • Davish Kizito (UBC)
  • Kayiira Richard (Bukedde)
  • Frank Walusimbi (NTV)
  • Nambazira Nuriat (WBS)
  • Katabira Daniel (NBS)
  • Balamaze Lwanga (Top TV)

Outstanding children's TV program

  • Nezikokolima (Bukedde)
  • Come Alive (UBC)
  • Planet K (NTV)
  • Emiti Emito (WBS)
  • Baby Ben (NBS Kids)
  • Kids corner (WBS)

Teens TV program of the year

  • Wats On (Record TV)
  • Saturday Variety Show (Top TV)
  • Ba Mu class (Star TV)
  • Youth Voice (NBS)
  • T Nation (NTV)
  • Campus 101 (Urban TV)
  • Teens Club - WBS

Outstanding documentary program of the year

  • Omuntu wabantu (Bukedde)
  • Vumbula (WBS)
  • Adventure (Record TV)
  • Vital Doctor (UBC)
  • Ekyooto (star TV)
  • Life Stories - NTV

Community program of the year

  • Abagole Ba week(Top TV)
  • I do program (UBC)
  • The Wedding (Citizen TV)
  • Akaweta (NBS)
  • Emikolo ne Embaga (Bukedde TV)
  • Wedding moments (WBS)

Television personality of the year - male (the face of tv in uganda)

  • Peter Kibazo ( WBS)
  • Mugisha Maurice (NTV)
  • Simon Kaggwa ( NBS)
  • Drake Sekeba (WBS)
  • Bbale Francis (UBC)

Television personality of the year - female (the Face of TV in uganda)

  • Bridget Namitala (Bukedde)
  • Jane Kasumba (UBC)
  • Straka Mwezi (WBS)
  • Eseza Omuto ( WBS)
  • Nantume Justine (NBS

Ads by Google

Copyright © 2013 New Vision. All rights reserved. Distributed by AllAfrica Global Media (allAfrica.com). To contact the copyright holder directly for corrections — or for permission to republish or make other authorized use of this material, click here.

AllAfrica publishes around 2,000 reports a day from more than 130 news organizations and over 200 other institutions and individuals, representing a diversity of positions on every topic. We publish news and views ranging from vigorous opponents of governments to government publications and spokespersons. Publishers named above each report are responsible for their own content, which AllAfrica does not have the legal right to edit or correct.

Articles and commentaries that identify allAfrica.com as the publisher are produced or commissioned by AllAfrica. To address comments or complaints, please Contact us.